Poměrně nedávno jsme si připomenuli 750. výročí od první písemné zmínky o obci Starý Hrozenkov. I to je důvodem ohlédnout se krátce zpět a podat zde přehledně několik informací o farnosti, do níž kromě výše jmenované patří obce Vápenice, Vyškovec a Žítková.
V letech 1690-1752 existovala na Starém Hrozenkově misijní stanice, kterou zde založili kněží jezuitského řádu a spravovali ji z Uherského Hradiště. Smyslem této stanice bylo obnovit a upevnit ve zdejším kraji katolickou víru, protože v předchozím období (v XVI. stol. a za třicetileté války) sem pronikly reformační vlivy (kalvínské vyznání).
Základní kámen kostela byl položen 4.7.1768, a to za misionáře Karla Kulicha, který v hrozenkovské obci zůstal i po zrušení jezuitského řádu r. 1773. Kostel byl dostavěn r. 1774. Zhruba z této doby pocházejí 2 zvony, doplněné v pozdějších letech na současný počet 6.
Na samostatnou farnost byl St.Hrozenkov povýšen r. 1804 a prvním farářem se stal P. Jakub Altmann, rodák z Nedakonic. Z r. 1860 pochází socha sv. Jana Nepomuckého (u hlavní cesty pod opěrkou) a do této doby je třeba datovat i pořízení oltářních obrazů pro dva boční oltáře jakož i pro oltář hlavní.
Se starohrozenkovskou farností je neodmyslitelně spojeno jméno P. Josefa Hofera. Právě jeho zásahem abdikoval tehdejší olomoucký arcibiskup Theodor Kohn (r. 1904). P. Hofer vydal negativní spisek „Bohyně na Žítkové“, napsal i knížku, v níž polemizuje s církevní praxí ohledně celibátu katolických kněží. V r. 1920 přestoupil k Církvi československé husitské.
Dne 27.června 1921 navštívil farnost arcibiskup Antonín Cyril Stojan a z jeho rukou přijalo sv. biřmování 700 zdejších farníků.
Za působení P. Františka Mynaříka v letech 1938-1952 byl požehnán památník Panny Marie na Rackově (r. 1947). Při zatčení tohoto duchovního správce Státní bezpečností r. 1952 došlo ke ztrátě farní kroniky. Vlivem pronásledování církve v 50. letech opustili farnost 2 zdejší rodáci, studenti teologie, kteří byli r. v Římě vysvěceni na kněze (Mons. František Rýpar ze Starého Hrozenkova působil dlouhá léta ve Vatikánu na kongregaci pro biskupy; P. František Michalčík z pitínské kolonie byl činný v brixenské diecézi v severní Itálii a naposled v městě Bolzano, kde také r. 1998 zemřel).
Přehled dalších duchovních správců farnosti a některé aktivity v době o jejich působení:
Od 1.července 2014 byl ustanoven P. František Urban za faráře do farnosti Tovačov. Novým duchovním správcem se stal P. Bohumíl Svítok, který předtím působil v Rožnově pod Radhoštěm jako kaplan.